13. ROCZNICA ŚMIERCI IRENY SENDLEROWEJ - PAMIĘTAMY!

12 maja minęło trzynaście lat od śmierci Ireny Sendlerowej – Patronki naszej szkoły.

Ta niezwykła Kobieta, zwana  Matką Dzieci Holocaustu, w czasie II wojny światowej uratowała ponad dwa tysiące maluchów z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach i sierocińcach.
    W 1965 roku Irena Sendlerowa została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata„ (za pomoc żydowskim dzieciom) a w roku 1991 uzyskała honorowe obywatelstwo Izraela. Nasza Patronka otrzymała również od władz polskich Order Orła Białego oraz Złoty Krzyż Zasługi. Dwukrotnie była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
  11 kwietnia 2007 roku Irena Sendlerowa otrzymała Order Uśmiechu. Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Pan Marek Michalak – tak mówił podczas dekoracji naszej Patronki: „Irena Sendlerowa, ratując życie 2,5 tys. żydowskich dzieci, co najmniej 2,5 tys. razy ryzykowała własnym życiem. Jest Pani jednym z największych bohaterów naszych czasów, osobą, która pokazała światu, co to jest prawdziwa służba dla dzieci. Pani przykład uczy nas wszystkich pokory wobec życia i wykonywanej pracy. Jestem szczęśliwy, że mogę ucałować Pani dłoń i przypiąć Order Uśmiechu, na który zasłużyła Pani, jak nikt inny."
Uczniowie naszej szkoły są dumni, że tak niezwykła Kobieta – Bohaterka jest jednym z patronów Ósemki.
Pamiętamy o Pani – Pani Ireno!