ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2020

11 listopada to pamiętna data dla wszystkich Polaków.

Od kilku dni podczas lekcji zdalnych wspominamy historię Polski i dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niestety, w tym roku nie będziemy uczestniczyć w uroczystym apelu z tej tak znamienitej okazji. Nie spotkamy się w szkole wszyscy razem, by zaśpiewać nasz hymn narodowy i wysłuchać fragmentu tak ważnej dla nas historii Polski.

Wspomnijmy zatem, co wydarzyło się w naszej szkole na przestrzeni kilku minionych lat.

2015

"Miłość, Patriotyzm i Ojczyzna to dziedzictwo przekazywane młodzieży Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy" - artykuł Pani Heleny Kopackiej, który pojawił się w 3. numerze "Semper Fidelis" (lipiec - wrzesień 2015).

2016

W czwartek, 10 listopada 2016 r., uczniowie klas IV-VI mieli możliwość przeżyć lekcję współczesnego patriotyzmu. Uczestniczyli oni bowiem w zorganizowanym przez klasy piąte apelu z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Pani Eugenia Szkodzińska oraz Pan Karol Liwirski - Przyjaciel Szkoły.

Jako jedna z prowadzących apel z okazji Dnia Niepodległości czuję ogromną dumę, że mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Myślę, że to duża odpowiedzialność. Wiem, że wszyscy, którzy byli na apelu, znają historię odzyskania przez Polskę niepodległości, więc bardzo się cieszę, że miałam zaszczyt o niej mówić.
Oliwia Raczyńska, kl. 5c

2017

10.11.2017 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademię przygotowały klasy 6 pod opieką Pani N. Jezierskiej, Pani E. Kusal, Pani D. Kocoń i Pana A. Filipowskiego. Uczniowie klas 4-7 aktywnie uczestniczyli w apelu, śpiewając pieśni patriotyczne. Gościem specjalnym był przyjaciel naszej szkoły Pan Antoni Jadach - przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Anna Galicka, 7b

2018

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapy świata. Do tego dnia społeczność uczniowska przygotowywała się od kilku dni. W czasie godzin wychowawczych wykonano kotyliony a uczniowie klas 6 pod opieką p. Anny Bukowskiej, p. Bartłomieja Ciesielskiego i p. Kamilli Banaszczyk przygotowywali uroczysty apel. W końcu w przeddzień święta - 10 listopada szkoła była gotowa na ucztowanie. Kotyliony i odświętne stroje królowały na korytarzach. Uczniowie z dumą prezentowali swój patriotyzm, przywiązanie do tego, ważnego dla wszystkich Polaków, święta.

2019

Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się 8 listopada br., rozpoczęliśmy od zaśpiewania 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Gościem honorowym naszej uroczystości był przyjaciel szkoły, były prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pan Karol Liwirski.

„Warto się czasem zasłuchać

w wiatru granie,

szum gałęzi

listopadów przemijanie.

Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę.

One mówią...” - te słowa wypowiedziane przez Hanię Stuchlik wprowadziły nas w czas minionych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny. Poezja i muzyka poprowadziły nas drogą, którą przeszedł nasz kraj od utraty niepodległości w XVIII w., przez zrywy niepodległościowe, I wojnę światową aż do odzyskania niepodległości. „Rok 1918 - wielka radość. Koniec wojny! Polska odzyskuje Niepodległość!” - przy biciu dzwonów radośnie oznajmili prowadzący program poetycko-muzyczny.