PAMIĘTAJMY O MYCIU RĄK!

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie naszej szkoły!

Higiena rąk jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. To nie tylko dobry nawyk, ale przede wszystkim skuteczny sposób uniknięcia chorób.

Przyczyną wielu zakażeń, zatruć pokarmowych, przeziębień czy grypy są wirusy i bakterie przenoszone na brudnych rękach. Wystarczy, że odruchowo potrzemy nieumytymi rękami okolice nosa, ust czy oczu i już narażeni jesteśmy na ryzyko infekcji. Dlatego lekarze podkreślają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów obrony przed chorobami jest właśnie mycie rąk.

Pamiętajmy, że musimy umyć ręce przed każdym posiłkiem, zawsze po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami oraz zawsze, gdy ręce się ubrudzą.

Aby dokładnie umyć ręce, potrzeba od około 40 sekund do 1 minuty. Nie należy się śpieszyć!

INSTRUKCJA MYCIA RĄK

Pamiętaj!

1. Zwilż ręce czystą, ciepłą, bieżącą wodą.
  2. Nałóż niewielką ilość mydła.
  3. Potrzyj dłonie jedna o drugą (z dala od wody).
  4. Potrzyj palce, kciuki i przestrzenie między palcami.
  5. Potrzyj końce palców i paznokcie.
  6. Potrzyj grzbiet każdej dłoni.
  7. Opłucz ręce czystą, bieżącą wodą.
  8. Osusz ręce czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym.