III SYMPOZJUM NA TEMAT PATRIOTYZMU I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH "WIERNI KRESOM"

We wtorek, 31 maja 2016 r., w bibliotece szkolnej odbyło się III SYMPOZJUM NA TEMAT PATRIOTYZMU I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH „Wierni Kresom”,

które honorową obecnością zaszczycili: pani Helena Kopacka, pan Karol Liwirski oraz pan Antoni Jadach - przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także pan Tadeusz Niedzielski – dyrektor Departamentu Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
   Główne cele spotkania (które prowadzili uczniowie: Natalia Wiatrowska z kl. 6c i Szymon Silko z kl. 6a) obejmowały m.in.: uwrażliwienie młodego pokolenia na piękno poezji patriotycznej, upamiętnienie ważnych dla Rzeczypospolitej wydarzeń historycznych oraz rozwijanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny.
   Przez cały rok szkolny Ósemkowicze spotykali się z panem Liwirskim i wspólnie dbali o utrzymanie porządku przy pomnikach i pamiątkowych obeliskach na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. Wspierali akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, a także zaprosili przedstawicieli Towarzystwa na szkolne obchody Święta Odzyskania Niepodległości czy rocznicy uchwalenia Konstytucji. W minionym roku szkolnym sztandar Ósemki został odznaczony Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
Wtorkowe spotkanie stanowiło więc znakomitą okazję do zaprezentowania wiedzy naszych uczniów o Kresach Wschodnich.
   W ramach tegorocznego sympozjum omawiane były przygotowane przez dzieci prezentacje multimedialne dotyczące Lwowa i zagadnień patriotycznych: „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” – Bartosz Twardzicki, „Sławni lwowianie” – Natalia Wiatrowska, „Zabytki Lwowa” – Magdalena Gursztyn, „Orlęta lwowskie” – Anna Drożdż, „Patriotyzm” – Julia Mielcarz.
   Uczestnicy spotkania wysłuchali też wierszy o tematyce związanej z Kresami, które recytowali: Martyna Pożoga, Oskar Gawiński, Piotr Kowalski, Wiktoria Łukowska, Natalia Wiatrowska, Wiktoria Zięba, Magdalena Gursztyn.
   Ważnym momentem spotkania było wystąpienie pana Karola Liwirskiego, który opowieścią o Lwowie przeniósł zebranych do miasta swojego dzieciństwa. Młodzież podziękowała panu Karolowi za tę współczesną, międzypokoleniową, lekcję historii i patriotyzmu. Lekcję, która sprawia, że ziemią naszych ojców, ich historią oraz kulturą interesuje się także najmłodsze pokolenie Polaków.
   W dalszej części spotkania goście odpowiadali na pytania dzieci. Wyrazili też wielki podziw dla talentu uczniów i pogratulowali im wspaniałych występów.
   Na koniec uczniowie Ósemki wraz z panią Dyrektor przekazali przedstawicielom Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pamiątkowy obraz symbolizujący współpracę naszej szkoły z TMLiKPW.