III SYMPOZJUM NA TEMAT PATRIOTYZMU I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH "WIERNI KRESOM"

We wtorek, 31 maja 2016 r., w bibliotece szkolnej odbyło się III SYMPOZJUM NA TEMAT PATRIOTYZMU I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH „Wierni Kresom”,

które honorową obecnością zaszczycili: pani Helena Kopacka, pan Karol Liwirski oraz pan Antoni Jadach - przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także pan Tadeusz Niedzielski – dyrektor Departamentu Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
   Główne cele spotkania (które prowadzili uczniowie: Natalia Wiatrowska z kl. 6c i Szymon Silko z kl. 6a) obejmowały m.in.: uwrażliwienie młodego pokolenia na piękno poezji patriotycznej, upamiętnienie ważnych dla Rzeczypospolitej wydarzeń historycznych oraz rozwijanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny.
   Przez cały rok szkolny Ósemkowicze spotykali się z panem Liwirskim i wspólnie dbali o utrzymanie porządku przy pomnikach i pamiątkowych obeliskach na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. Wspierali akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, a także zaprosili przedstawicieli Towarzystwa na szkolne obchody Święta Odzyskania Niepodległości czy rocznicy uchwalenia Konstytucji. W minionym roku szkolnym sztandar Ósemki został odznaczony Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
Wtorkowe spotkanie stanowiło więc znakomitą okazję do zaprezentowania wiedzy naszych uczniów o Kresach Wschodnich.
   W ramach tegorocznego sympozjum omawiane były przygotowane przez dzieci prezentacje multimedialne dotyczące Lwowa i zagadnień patriotycznych: „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” – Bartosz Twardzicki, „Sławni lwowianie” – Natalia Wiatrowska, „Zabytki Lwowa” – Magdalena Gursztyn, „Orlęta lwowskie” – Anna Drożdż, „Patriotyzm” – Julia Mielcarz.
   Uczestnicy spotkania wysłuchali też wierszy o tematyce związanej z Kresami, które recytowali: Martyna Pożoga, Oskar Gawiński, Piotr Kowalski, Wiktoria Łukowska, Natalia Wiatrowska, Wiktoria Zięba, Magdalena Gursztyn.
   Ważnym momentem spotkania było wystąpienie pana Karola Liwirskiego, który opowieścią o Lwowie przeniósł zebranych do miasta swojego dzieciństwa. Młodzież podziękowała panu Karolowi za tę współczesną, międzypokoleniową, lekcję historii i patriotyzmu. Lekcję, która sprawia, że ziemią naszych ojców, ich historią oraz kulturą interesuje się także najmłodsze pokolenie Polaków.
   W dalszej części spotkania goście odpowiadali na pytania dzieci. Wyrazili też wielki podziw dla talentu uczniów i pogratulowali im wspaniałych występów.
   Na koniec uczniowie Ósemki wraz z panią Dyrektor przekazali przedstawicielom Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pamiątkowy obraz symbolizujący współpracę naszej szkoły z TMLiKPW.

WYRÓŻNIENIE MARTYNY W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

31 maja 2016r. Martyna Markiewicz uczennica klasy 3c otrzymała wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym - Las i jego mieszkańcy.

Gratulujemy!  


ZAJĘCIA OTWARTE Z OKAZJI DNIA MATKI W KLASIE 2B

31 maja 2016 r. w klasie 2b odbyły się zajęcia otwarte, na które zostały zaproszone mamy drugoklasistów. 

 Jestem małą delegatką, lecz nie umiem mówić gładko.

Pani tutaj mnie wybrała, żebym mamy powitała.

Wszystko wam tu pokażemy, to, co wiemy i umiemy.

Lecz, gdyby nam się coś nie udało, a Wam coś się nie podobało

To idąc do domu, pssst… nie mówcie o tym nikomu.

 Właśnie takim wierszykiem dzieci przywitały swoje mamy przybyłe na dzisiejsze spotkanie. Uczniowie pochwalili się swoimi wiadomościami i umiejętnościami, które nabyli w klasie drugiej. Zaśpiewali mamom piosenki, zatańczyli "Taniec połamaniec", rozwiązali quiz "Jaką jestem córką, jakim jestem synem", złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty - wazoniki z kwiatami. A mamy miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie sondy "Czyja to mama?". Na twarzach zgromadzonych mam widać było wiele radości i łzy wzruszenia. Dziękujemy wszystkim mamom za przybycie.

Dodatkowe informacje