SPOTKANIE Z NIETOPERZEM

31 października 2019 r. uczniowie klasy 1B udali się na niezmiernie ciekawą wycieczkę do Stacji Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica.

Pani Monika Drozdowska, która była przewodnikiem grupy, przekazała nam wiele cennych informacji wzbogaconych prezentacją multimedialną, dotyczących życia jedynych latających ssaków.

W Jaskini Nietoperzy można było zobaczyć różne gatunki tych ssaków i usłyszeć ciekawostki z ich życia. Nocek, gacek czy karlik to tylko niektóre z gatunków nietoperzy, które poznaliśmy.

Podczas spotkania uczestnicy wycieczki poznali również zwierzęta, które zamieszkują nasze lasy i dowiedzieli się, dlaczego nie wolno ich głaskać, ani do nich podchodzić.

Zwiedziliśmy również sztuczną jaskinię, wzorowaną na tych prawdziwych i obserwowaliśmy formy krasowe, czyli: stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Jaskinia wzbudziła wielką ciekawość i wywarła duże wrażenie.

Czas minął szybko, przyjemnie i bardzo pożytecznie. Wrażenia były niesamowite!

Uczestnicy wycieczki już zaplanowali kolejne warsztaty.

Dziękujemy pani Monice Drozdowskiej ze Stacji Edukacyjnej za przesympatyczne przyjęcie i ciekawie przeprowadzone zajęcia.

WYNIKI KONKURSU "POD KOLOROWYM PARASOLEM JESIENI"

31 października 2019r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Pod kolorowym parasolem jesieni”, zorganizowany przez świetlicę szkolną.

Konkurs przeznaczony był dla całej społeczności szkolnej, podzielony na dwie kategorie wiekowe – kl. I-III i kl. IV-VIII.

Wśród dostarczonych prac jury wyłoniło nagrodzone osoby:

Kl. I-III :

1 miejsce – Łucja Gliwa kl. 2A, Martyna Frankowska kl. 3C

2 miejsce – Klaudia Sękowska kl. 2A, Marcin Czerepak kl. 3A

3 miejsce – Beata Bryndza kl. 1A, Robert Głębocki kl. 1C, Mateusz Krzysztof kl. 2A

Kl. IV- VIII

1 miejsce – Hanna Labijak kl. 7B

Wyróżnione prace – Weronika Czerniak kl. 2B, Aleksander Jezierski 2A, Martyna Widła kl. 1B, Daria Protokowicz kl. 1A, Nikola Knapik kl. 2B, Lena Ludwik kl. 2C.

Wszystkim zwycięzcom i biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy ciekawych pomysłów i wykonania. Zapraszamy po odbiór nagród.

W PAŹDZIERNIKU UCZNIOWIE KLAS 3A, 3B I 3C KONTYNUOWALI REALIZACJĘ PROJEKTU "OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI"

W październiku 2019 r. dzieci z klas 3A, 3B  i 3C kontynuowały realizację projektu z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa pn. „Od grosika do złotówki”.

Przypomnijmy: Tematyka tego ciekawego projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.

Główne cele programu to:

• nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
  • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

Podróżując przez 10 miesięcy z Grosikiem po galaktyce Finanse i Oszczędzanie, dzieci uczą się zasady zarządzania własnymi finansami.

W październiku uczniowie dowiedzieli się, co to są płatności bezgotówkowe, określali przyczyny powodujące straty finansowe i planowali działania zapobiegające niepotrzebnym wydatkom. Poznali też nowe, trudne pojęcia: płatności bezgotówkowe, inwestor, inwestycje, portfel inwestycyjny, akcjonariusz, akcje, kapitał,  ryzyko, giełda, makler, deficyt, ubezpieczenie, mienie, dobra materialne, polisa. Rozwiązywali także zadania tekstowe dotyczące obliczeń pieniężnych.