II FORUM WYMIANY MYŚLI PEDAGOGICZNEJ "W ŚWIECIE KSIĄŻEK"

21 maja 2015 roku odbyło się II Forum Wymiany Myśli Pedagogicznej w Świdnicy „W świecie książek”.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, pracownicy Biblioteki Miejskiej im. C.K. Norwida oraz Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.
II forum odbyło się w gmachu Biblioteki Miejskiej, w Sali Cysterskiej. Przybyłych gości powitała Pani dyrektor SP nr 8 Małgorzata Gryń-Chlebicka. Wśród zaproszonych gości byli: Prezydent Miasta Świdnicy Pani Beata Moskal-Słaniewska, Zastępca Prezydenta Pan Szymon Chojnowski, Dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Pan Tadeusz Niedzielski, Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Pani Małgorzata Sandecka, Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Jan Górski, Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz Nauczyciele.
   Zebranych powitała Pani Prezydent, która niezwykle refleksyjnie opowiadała o swoich wyborach książkowych i pasji czytelniczej. Następnie Pani Agnieszka Nawrocka przedstawiła referat oparty na wynikach Raportu Centrum Edukacji Obywatelskiej o czytelnictwie dzieci i młodzieży. Później nauczyciele bibliotekarze z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zaprezentowali pokaz multimedialny na temat „Wyborów książek” w swojej szkole. Następnie Pani Ewa Zielińska – kierownik Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży – przedstawiła promocję czytelnictwa na przykładzie MBP w Świdnicy „Kto czyta, ten wie…”. W dalszym ciągu spotkania goście mogli obejrzeć sondę filmową przeprowadzoną wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy na temat czytelnictwa. Po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny na temat kształtowania świadomego czytelnictwa. Ekspertami biorącymi udział w dyskusji byli: Pani Agnieszka Frączek (dr habilitowany językoznawstwa, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci), Pani Joanna Zagner-Kołat (ilustratorka książek dla dzieci), Pani Agnieszka Nawrocka (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy) i Pani Grażyna Karpa (polonistka z SP nr 8 w Świdnicy). Podczas trwania debaty sporządzane były wnioski.
   Na zakończenie spotkania Pani dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka podziękowała organizatorom, ekspertom oraz wszystkim gościom za przybycie na II Forum Wymiany Myśli Pedagogicznej.