ROZSTRZYGNIĘCIE VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ BAŚNIOPISARZEM"

Mamy przyjemność poinformować społeczność szkolną o sukcesie literackim uczennicy klasy 6c – Aleksandry Pająk, która została jedną z laureatek VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "I ty możesz zostać baśniopisarzem" - edycja 2015, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu.

„Drogi Uczniu, wyobraź sobie, że trzymasz w ręku czarodziejskie pióro, które przeniesie Cię w dalekie, nieznane strony, do niezwykłego Królestwa Baśni Andersena. Spotkasz tam znane Ci postacie. Przeżyjesz z nimi fantastyczne przygody, a jedną z nich opowiesz nam.” Tymi słowami organizatorzy zaprosili wszystkich młodych twórców do zmagań literackich, nad którymi honorowy patronat objęła Pani Minister Edukacji Narodowej.
   Cele konkursu obejmowały m.in.: popularyzację twórczości Hansa Christiana Andersena i wartości moralnych w niej zawartych; poszerzanie wiedzy na temat tradycji i kultury regionu; kształtowanie systemu wartości, a przede wszystkim uczciwości, życzliwości, odpowiedzialności, sprawiedliwości, szacunku dla innych; ukazanie twórczej aktywności jako źródła osobistej satysfakcji; rozwijanie uzdolnień literackich; promowanie dzieci o wybitnych zdolnościach literackich oraz propagowanie czytelnictwa.
   Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI. Uczniowie mieli za zadanie napisać baśń, wiersz lub scenariusz spektaklu teatralnego według określonych kryteriów. Każda szkoła mogła nadesłać maksymalnie 3 prace. Nagrodzone prace opublikowane zostały na stronie internetowej organizatora www.psp2.radom.pl/konkurs, w numerze specjalnym gazetki szkolnej PSP nr 2 "Redaktorek" oraz w tomiku baśni pokonkursowych.

Wymagania konkursowe:

Baśń, wiersz, scenariusz spektaklu teatralnego:

• twórczo wykorzystuje wybrane motywy z twórczości H. Ch. Andersena,
  • wyraża przesłanie charakterystyczne dla twórczości Hansa Christiana Andersena,
  • zawiera elementy wiedzy o tradycji i kulturze swojego regionu (opisy stroju, potrawy, obyczajów, krajobrazów itp.),
  • posiada cechy baśni, utworu poetyckiego, scenariusza.

Oprócz powyższych wymagań oceniane były także:

• oryginalność kompozycji i narracji, obrazowanie,
  • bogactwo języka, żywość dialogu,
  • poprawność stylistyczna, gramatyczna, ortograficzna i interpunkcyjna,
  • estetyka pracy: marginesy, akapity, poprawność zapisu scenariusza.

Ola napisała baśń „Powrót do książek”, za którą otrzymała Nagrodę jury dziecięcego, w skład którego weszli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Ch. Andersena w Radomiu. Na stronie internetowej konkursu znajduje się następujący komentarz do pracy Oli: „To niezwykła opowieść o tym, jak książki zmieniły życie mieszkańców w skomputeryzowanej krainie z odległej przyszłości.”

Gratulujemy!

„W czwartek, 16 kwietnia,  dowiedziałam się, że zostałam laureatką konkursu „I ty możesz zostać baśniopisarzem”. Nie wiadomo było, które miejsce zajęłam. Była to tajemnica aż do rozdania nagród, czyli do 17 kwietnia. Niestety, nie mogłam pojechać na wręczenie nagród, ponieważ odbywało się ono w Radomiu, a droga do tego miasta zajmuje parę godzin.
Następnego dnia po ogłoszeniu wyników dowiedziałam się, że otrzymałam nagrodę jury dziecięcego. Bardzo się z tego ucieszyłam, bo tak naprawdę, to baśnie kierowane są do dzieci.
Nawet nie czekałam na rozstrzygnięcie konkursu, ponieważ myślałam, że nie otrzymam żadnej nagrody. Cieszę się z mojego sukcesu. Według mnie nagroda jury dziecięcego jest ważniejsza nawet od pierwszego miejsca.”
Aleksandra Pająk