NOWOCZESNA LEKCJA HISTORII

W końcu października 2014 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zostanie otwarta jedyna na świecie stała ekspozycja poświęcona 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach: od legendy o przybyciu Żydów na polskie ziemie, nazwane przez nich Polin, aż po czasy współczesne zostaną ukazane w całej złożoności ich fascynujące, ale też wyjątkowo tragiczne dzieje. Wystawa jest unikalnym narzędziem edukacji dla polskich szkół.
Dlatego też 23 października w naszej szkole odbędzie się nowoczesna lekcja historii zatytułowana „Opowieść o Żydach polskich”. Lekcja z Warszawy będzie przez Internet transmitowana na żywo. W jej trakcie uczniowie, prowadzeni przez muzealnych edukatorów i znanych aktorów, przeniosą się do XVI-wiecznego Krakowa, staną pod zdobnym skansenem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafią na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Ponadto, wykorzystując czat, uczniowie będą mogli na bieżąco zadawać pytania prowadzącym.
Doskonałym wstępem do zajęć była przeprowadzona 13 października lekcja poświęcona tematowi „Polska – dom Żydów od 1000 lat”, podczas której uczniowie:
- odeszli  od  stereotypu  wizerunku  czy  wyglądu  „żydowskiego”, zrozumieli  to, że Żydzi wyglądają  bardzo  różnie  i żyją bardzo różnie,  posiadają  indywidualne  poczucia  tożsamości  żydowskiej;
- przyswoili  podstawowe  fakty na  temat  początków narodu żydowskiego i jego dziejów do momentu osiedlenia się Żydów na ziemiach polskich;
- zrozumieli pojęcia: Tanach (Biblia Hebrajska), Tora, Talmud, judaizm, Izrael, diaspora;
- zapoznali się i zlokalizowali określone  miejsca żydowskie  oraz  miejsca  pamięci o Żydach w swojej rodzinnej miejscowości,  lub te najbliższe w ich regionie.