ŚWIDNICKA NOC Z BIOLOGIĄ

W piątek, 8 czerwca 2018 r., w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyła się Świdnicka Noc z Biologią pt. „Na Tropach Natury”. Została zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim.
Naszą szkołę reprezentowało 9 ochotników zainteresowanych biologią i powiązanymi naukami. Opiekunkami grupy były p. Monika Oleksy i p. Małgorzata Pączka.
   Wydarzenie rozpoczęło się ok. godziny 15:30. Zajęcia były poprzedzone rejestracją uczestników. Po niej wszyscy udali się do auli na oficjalne otwarcie. Później można było już udać się na pierwsze zajęcia. Była to lekcja o taksonomii, czyli nauce o systematyce i rozwoju organizmów na świecie. Uczestnicy dowiedzieli się podstawowych informacji o tej właśnie dziedzinie oraz mieli okazję sprawdzić się w roli taksonomów, układając drzewo rozwoju dowolnych organizmów. Następnym tematem zajęć była antropologia, czyli nauka zajmująca się człowiekiem, a konkretnie jego szczątkami i ich identyfikacją. Lekcja ta stworzyła młodzieży prawdopodobnie pierwszą w ich życiu okazję do dotknięcia ludzkiej czaszki oraz innych kości, które pochodziły z uniwersytetu. W jej trakcie przedstawiono m.in., w jaki sposób rozpoznaje się pochodzenie czy płeć człowieka na podstawie jego czaszki. Kolejnym tematem były etykiety, a dokładniej to, jak je czytać oraz jak zrozumieć ich zawartość na produktach spożywczych. W czasie lekcji odczytywano właśnie takie etykiety za pomocą odpowiedniej aplikacji. Kolejna lekcja poświęcona była biernemu układowi ruchu. Uczniom przedstawiono informacje o niemal wszystkich kościach w ciele człowieka. Młodzież miała kolejną okazję, aby dotknąć i zobaczyć kości. Były to m.in. miednica, paliczki czy kości udowe. Tematem ostatnich już zajęć podczas Nocy z Biologią był ludzki mózg. Uczestnikom przedstawiono informacje o jego działaniu oraz budowie. Można było także dotknąć tego narządu i dokładnie obejrzeć go z bliska.

Moim zdaniem była to bardzo ciekawa inicjatywa. Uczniowie dowiedzieli się nowych rzeczy, o których prawdopodobnie wcześniej nie słyszeli. Być może niektórym z uczestników pomogą one w rozwoju w zakresie osobistym czy pogłębianiu swoich zainteresowań pod kątem przyszłego kierunku nauki. Myślę, że każdy uczeń chciałby ponownie uczestniczyć w Nocy z Biologią.