WYCIECZKA DO PANORAMY RACŁAWICKIEJ

WYCIECZKA DO PANORAMY RACŁAWICKIEJ

   14 listopada 2017 r. odbyła się wycieczka szkolna do Panoramy Racławickiej, w której uczestniczyli uczniowie klas 6c i 6b. Kiedy wjechaliśmy do Wrocławia, chwilę zajęło, aż dojechaliśmy do Rotundy. Wysiedliśmy z autokaru i ruszyliśmy w stronę szatni. Następnie przyszła pani przewodniczka, która miała nas oprowadzić. Najpierw przedstawiła nam, gdzie znajdują się Racławice, ale z powodu zimnej temperatury, która panowała w pomieszczeniu, przenieśliśmy się do tak zwanej małej Rotundy. Znajdowała się w niej makieta, która przedstawiała plan bitwy. Następnie przeszliśmy długim korytarzem do dużej Rotundy. Tam znajdował się cel naszej wycieczki - Panorama Racławicka. Obraz namalował Jan Styka, do współpracy zaprosił Wojciecha Kossaka. Obraz powstawał dziewięć miesięcy, ma 120 m szerokości i 15 wysokości. Dzieło przedstawia bitwę pod Racławicami (04.04.1794). Płótno pod obrazem jest tak połączone, aby nigdzie nie istniała przerwa. Na malunku można również określić, z której strony padało słońce, a także strony świata. Przywódcą bitwy był  Tadeusz Kościuszko. Mimo, że malarze postanowili, że Kossak będzie malował żołnierzy, a Styka ludzi w strojach ludowych, Kościuszkę namalował Styka, natomiast Kossak jego konia. Na obrazie możemy zobaczyć bardzo realistycznie przedstawione sceny np.: palący się kościół; ludzi, których opatrywano, nadciągających rosyjskich żołnierzy, a także ludzi w strojach ludowych ze wsi.  Na malowidle charakterystyczna jest  scena, w której rosyjscy żołnierze nadciągają z daleka, a polscy żołnierze, mimo że przeciwnik kapituluje, walczą dalej, gdyż nie są tak wyszkoleni, aby wiedzieć, co znaczą dane znaki w bitwie. Na arcydziele rosyjscy żołnierze są przedstawieni w zielonych mundurach, natomiast Polacy w białych strojach  z kosami, dlatego że nasza armia składała się głównie z chłopów, którzy ubrali na bitwę swoje niedzielne, odświętne ubranie. Ponieważ nasi żołnierze nie byli wyszkoleni na tyle, aby umieć strzelać z broni, zostali uzbrojeni w kosy. Tę bitwę wygraliśmy, ale powstanie upadło. Warto też wspomnieć, że realizmu na obrazie nadawał też Sztafaż. Jest to jakby dalsza kontynuacja obrazu, tyle że w realizmie. Dzięki Sztafażowi obraz wydaje się dłuższy.
   Myślę, że ta wycieczka wiele mi dała, a Panorama Racławicka to z pewnością jeden ze skarbów polskich.
Karolina Kuriata, klasa 6c

   14. 11. 2017 r. udałam się z moją klasą do Wrocławia, aby obejrzeć Panoramę Racławicką. Obraz obecnie jest wystawiany w specjalnie zbudowanej rotundzie.
   Zauroczyło mnie to wielkie malowidło o rozmiarach 15x114m. Jego pomysłodawcą był lwowski malarz - Jan Styka, który zaprosił do współpracy J. Kossaka, L. Bollera, T. Popiela, Z. Rozwadowskiego i innych. Obraz miał na celu upamiętnić setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami przez wojska powstańcze, dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę, z wojskami rosyjskimi. Potęga obrazu, specyficzne oświetlenie, sztuczny teren sprawiły, że czułam się uczestnikiem tej bitwy. Oglądanie sprawiało mi ogromną przyjemność i byłam pod dużym wrażeniem.
   Oprócz obrazu w muzeum znajdują się też inne eksponaty do obejrzenia. W pomieszczeniu zw. Małą Rotundą oglądaliśmy mapę terenu, na której odbywała się bitwa. Podobały mi się kolorowe diody, które zaznaczały pozycje i ruchy wojsk walczących w bitwie. Na obrzeżach rotundy znajdowały się gabloty, w których oglądałam figurki żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki. Zwiedzanie umiliła nam przewodniczka, opowiadając o historii obrazu i bitwie. Wycieczka była bardzo interesująca i na długo pozostanie w mojej pamięci. 
Ola Kowalska, klasa 6c

   We wtorek 14. 11. 2017 roku moja klasa 6b razem z klasą 6c pojechała do Panoramy Racławickiej. Opiekunami naszymi były: Pani Marzena Zięba, Pani Ewa Kusal-Marciniec oraz Pani Natalia Jezierska. Do Panoramy jechaliśmy około 60 minut. Pierwsi zaczęli zwiedzać uczniowie klasy 6c, a następnie moja klasa - 6b. Po wejściu do muzeum czekała na nas Pani przewodnik, która najpierw pokazała nam, gdzie znajdują się Racławice. Następnie oglądaliśmy makietę bitwy racławickiej i portrety osób, które malowały obraz. Głównymi malarzami byli Jan Styka i Wojciech Kossak. Styka malował stroje ludowe, zaś Kossak wojsko i konie. Po wyjściu szliśmy ciemnym korytarzem, który doprowadził nas do słynnej Panoramy. Na początku myśleliśmy, że jesteśmy na dworze, lecz to był obraz. Pięknie ukazywał bitwę pod Racławicami. Na obrazie było widać cztery strony świata. Można było zobaczyć również: palący się kościół, dom chłopa, krzyż i oczywiście pole bitwy. Panorama była przepiękna, chętnie pojechałabym do niej jeszcze raz.
Martyna Mieszkalska, klasa 6b

 

Dodatkowe informacje