PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wezmą udział w polsko-niemieckim projekcie. Jako jedyna szkoła podstawowa na Dolnym Śląsku zostaliśmy zaproszeni do owego projektu przez Nelson Mandela Shule w Berlinie. Nauczyciel tej szkoły, Pan Bernard Szulc, zaproponował anglistom SP nr 8 nawiązanie współpracy i poprowadzenie warsztatów edukacyjnych dla grupy naszych uczniów oraz młodzieży ze szkoły w Berlinie. W sumie w projekcie weźmie udział 35 uczniów, w tym 20 „Ósemkowiczów” oraz 6 nauczycieli – 2 nauczycieli niemieckich i 4 panie – anglistki z SP nr 8.

Od listopada trwają zajęcia przygotowujące wybranych uczniów (z klas 5 i 6) do udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach od 11 do 15 grudnia 2016 r. w Krzyżowej. Jest to miejsce niezwykłe ze względu na jego historię i przepiękny, zabytkowy kompleks budynków.  Ponadto Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego promuje działalność międzynarodowego centrum spotkań i wymiany młodzieżowej.

Podczas pobytu w Krzyżowej nasi uczniowie wraz z uczniami z Berlina będą uczestniczyć w warsztatach teatralnych oraz plastyczno-technicznych, tematem przewodnim jest „Miasto moich marzeń”. Językiem „porozumienia i współpracy” będzie język angielski, co czyni cały projekt jeszcze większym wyzwaniem i swoistym sprawdzianem umiejętności językowych. Jakkolwiek poważnie to brzmi, jest to przede wszystkim czas wspaniałych doznań, wymiany doświadczeń, kultur (bowiem uczniowie berlińscy pochodzą z całego świata – są to w większości dzieci dyplomatów przebywających na placówkach w Berlinie) i prawdziwej integracji. Oprócz warsztatów przewidziana jest wizyta gości w naszej szkole i mieście, a w Krzyżowej liczne zajęcia integracyjne.

Już trzeci raz będziemy świadkami jak młodzi Polacy – uczniowie SP nr8 – potrafią znaleźć nić porozumienia z młodymi ludźmi innych ras i narodowości; jak znajomość języka angielskiego im to umożliwia i pozwala stworzyć ciekawe scenki teatralne oraz inne projekty, a przede wszystkim zrealizować dany cel.