LEKCJA SAMORZĄDNOŚCI - WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

   Czerwiec to miesiąc, w którym kończy pracę bieżący skład Samorządu Uczniowskiego. W związku z tym od początku miesiąca rozpoczęła się w szkole kampania wyborcza. Uczniowie przygotowali ulotki, plakaty, tworzyli koalicje, hasła wyborcze i agitowali do wyborów. Stworzono ordynację wyborczą, karty do głosowania, przyszykowano lokal i wybrano komisję skrutacyjną tak, by społeczność uczniowska mogła przystąpić do wyborów. Zachowano zasadę tajności, równości i powszechności głosowania. Po przeliczeniu głosów komisja przedstawiła protokół z wyborów. Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019 utworzą: Wiktoria Zięba kl. 7d, Igor Ryglowski kl. 7a oraz Kamila Pudłowska kl. 6d. GRATULUJEMY!


DZIEŃ OKULARÓW

   Do czego mogą służyć okulary? Są one niezbędne do korekcji wzroku, doskonale sprawdzają się, jeśli chcemy ochronić się przed promieniami słonecznymi, stanowią również interesującą ozdobę twarzy. Wszystkie te aspekty uwzględnili uczniowie naszej szkoły w dniu 11 maja, wtedy bowiem Samorząd Uczniowski zorganizował  Dzień Okularów.
   Ósemkowicze jak zwykle zaskoczyli swoja pomysłowością i przynieśli do szkoły różnego rodzaju szkła optyczne. Nie zabrakło okularów naprawdę oryginalnych - pływackich, w kształcie łabędzi czy wykonanych z papieru.
   Był to kolejny z nietypowych dni w naszej szkole, który uatrakcyjnił uczniom  zajęcia lekcyjne.  W kwietniu obchodziliśmy Dzień Skarpetek Nie do Pary, a już w czerwcu, na zakończenie roku szkolnego, urządzimy Dzień Kropki.


autor tekstu - p. U. Galicka

autor zdjęć - p. U. Galicka, p. M. Zięba

W WIOSENNYM NASTROJU

   Uczniowie naszej szkoły dołożyli wszelkich starań, aby zachęcić wiosnę do nadejścia i pozostania z nami na dłużej.  Z inicjatywy Samorządu  Szkolnego pięknie udekorowali drzwi sal lekcyjnych, a w dniu 21 marca ubrali się na zielono. Najciekawszym jednak przedsięwzięciem  była wystawa wiosennych kapeluszy. Każda klasa przygotowała jedno nakrycie głowy, które ozdobiła w  stylu odpowiadającym tej najpiękniejszej porze roku. Wiele z nich było prawdziwymi dziełami sztuki!
Wiosenne, kolorowe kapelusze cieszyły oczy odwiedzających wystawę i wprowadziły społeczność szkolną  w prawdziwie radosny i beztroski nastrój.


autor tekstu i zdjęć - p. U. Galicka

ZABAWA KARNAWAŁOWA

   W dniach 7 i 8 lutego 2018 r. odbyły się w naszej szkole zabawy karnawałowe dla klas 4-5 oraz 6-7. Zorganizowały je opiekunki Samorządu Uczniowskiego, panie: Marzena Zięba, Sylwia Gołowkin, Agnieszka Dembiczak oraz Urszula Galicka. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas. Oprawą muzyczną zajął się pan Andrzej Filipowski.
W czasie obu dyskotek zostały przeprowadzone konkursy na króla i królową balu, na najciekawsze przebranie, a  wśród klas szóstych i siódmych wyłoniono najlepszych tancerzy - mistrzów parkietu. W młodszych klasach królewską parą balu zostali Marta Domarecka i Aleksander Kaczyński z 5 b. W konkursie na najciekawszy strój karnawałowy zwyciężyli Matylda Gawlik z klasy 4 b  oraz Daniel Wielemborek z klasy 4 c.
Obie zabawy dostarczyły  uczestnikom wiele radości i z pewnością zostaną w ich pamięci na długi czas.

  8 lutego 2018 roku w godzinach 16:30-18:30 w naszej szkole odbyła się  zabawa karnawałowa dla klas 6-7. W czasie trwania dyskoteki wszyscy wspaniale się bawili.W tym roku tematem przewodnim było hasło „Kreatywność i wyobraźnia”. Wielu uczniów przebrało się w sposób bardzo pomysłowy i oryginalny. Niektórzy samodzielnie wykonali swoje karnawałowe stroje. Było barwnie i kolorowo. Bawiliśmy się przy muzyce odtwarzanej przez niezastąpionego pana Andrzeja Filipowskiego. Tańce odbywały się przy nowych hitach muzycznych.
Z okazji tłustego czwartku mogliśmy się delektować pysznymi pączkami i ciastem.
Grono nauczycieli podczas zabawy wybrało osoby, które zostały nagrodzone za taniec, oraz króla i królową balu. Mistrzami parkietu zostali:
- Martyna Mieszkalska (6b),
- Julia Kunas (6b),
- Anna Miłkowska (6b),
- Zofia Kościów (6b),
- Adam Belka (6a),
- Filip Kaźmierczak (6a),
- Wojciech Król (6a),
- Klaudia Owczarek (7a),
- Marceli Wojciechowski (7a),
- Angelina Kazanecka (6b),
- Julia Krzesaj (6b).
 Tytuł królowej i króla balu przyznano Darii Kwiecińskiej i Erykowi Bartoszewiczowi z klasy 6 a.
 Zabawa była rewelacyjna. Myślę, że wszyscy będą ją długo wspominać.

Królowa balu, Daria Kwiecińska


PAKA DLA DZIECIAKA

   „Paka dla dzieciaka” to mikołajkowa zbiórka darów dla dzieci z Oddziału Dziecięcego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy. Została ona przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu. W ten sposób nasi uczniowie chcieli sprawić radość  przebywającym w szpitalu chorym dzieciom. Dla małych pacjentów zebrane przedmioty będą bezcennym darem umilającym im trudne chwile pobytu w placówce. Uczniowie naszej szkoły bardzo zaangażowali się w akcję i chętnie przynosili zeszyty, farby, bloki rysunkowe, kolorowanki, kredki, książki. Prezenty zostały przekazane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz panią Agnieszkę Dembiczak 7 grudnia 2017 r.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zrealizować nam przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.


MIKOŁAJKI SZKOLNE

   6 grudnia 2017 r.  Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Mikołaja. Na korytarzach  naszej szkoły zaroiło się od czerwonych mikołajowych czapek w różnych wzorach i fasonach. Ósemkowicze uczcili ten niezwykły czas, przynosząc ze sobą również charakterystyczne pluszowe uszy i poroże renifera, nauszniki i kolczyki z motywem mikołajkowym. Do każdej klasy zawitał święty mikołaj, zaproszony przez Radę Rodziców, i podarował uczniom tabliczki pysznej czekolady. Wszyscy obecni odczuwali niezwykłą atmosferę tak długo wyczekiwanego dnia. Zgodnie z tradycją przebrani uczniowie ustawili się na długiej przerwie do pamiątkowego zdjęcia.


UCZNIOWIE KLASY 6C PROMUJĄ WOLONTARIAT!

   Uczniowie klasy 6c kolejny raz dowiedli, że idee związane z wolontariatem są bliskie ich sercom. Tym razem umiejętność współpracy oraz swoją skuteczność w działaniu pokazali, organizując klasową zbiórkę darów dla świdnickiego schroniska dla zwierząt. Dzięki ogromnej empatii dzieciaków oraz ich wrażliwości na krzywdę innych, udało się zebrać sporo potrzebnych artykułów. Dary zostały dostarczone do schroniska w czwartek, 30 listopada, przez reprezentantów klasy 6c i wychowawczynię świetlicy - Panią Krzysztofę Solak, która od początku wspiera działania wolontarystyczne uczniów.
   Przypomnijmy, że uczniowie kl. 6c od początku roku szkolnego żywo promują wolontariat, wspomagając potrzebujących: we wrześniu zebrali artykuły szkolne dla jednego ze świdnickich domów dziecka, do którego udali się z wizytą w celu przekazania darów i odwiedzenia rówieśników, w październiku przekazali TMLiKPW zebrane przez siebie znicze na polskie cmentarze na Kresach, w listopadzie pamiętali o wyżej opisane akcji zbiórki artykułów dla zwierząt, a grudzień to dla dzieci z 6c miesiąc organizowania paczek z żywnością dla Polaków zamieszkałych za wschodnią granicą.
   Dzięki tym inicjatywom uczniowie nie tylko dostrzegają i są wrażliwi na potrzeby środowiska lokalnego, ale również potrafią wskazać w środowisku lokalnym organizacje i instytucje zajmujące się wolontariatem.

SZKOLNA DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

   22 listopada 2017 r. w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa, w której wzięli udział uczniowie z klas IV-VII. Organizatorem zabawy był Samorząd Uczniowski. W auli jak zawsze było kolorowo, co zachęcało obecnych do żywiołowych tańców. Uczestnicy mogli wywróżyć sobie przyszłość dzięki wróżbom. Wróżki i wróżowie przepowiadali przyszłe kariery, drugie połówki i osiągnięcia w najbliższym czasie. Samorząd Uczniowski zapraszał również na przepyszne ciasta, pączki i ciasteczka. Szkolni cukiernicy (ci sklepowi też) nieźle się spisali, ponieważ kawiarenka była ciągle pełna amatorów  słodyczy.
Pamiętajmy, że wróżby  nie zawsze się spełniają, więc nie trzeba się martwić, jeśli przepowiednia nie okazała się dla kogoś pomyślna.
Sądzę, że dyskoteka była bardzo udana, a uczestnicy bawili się wyśmienicie.
Konstancja Kulak, kl. VIb

   22 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie klas IV-VII mieli możliwość wywróżenia swojej przyszłości i „wytańczenia się na zapas” przed nadchodzącym Adwentem. Na wydarzenie przeznaczono  pięć sal: nr 7, nr 14, nr 5, nr 6 oraz aulę. W  pierwszej sprzedawane były ciasta upieczone przez uczniów. Następna służyła osobom zainteresowanym swoją przyszłością – nie brakowało więc stanowisk z wróżbami. Za szatnie służyły sale nr 5 i 6. W auli muzyka brała górę nad stojącą młodzieżą i zmuszała ją do tańca. W rolę DJ-a wcielił się niezastąpiony w tej kwestii Pan Andrzej Filipowski.
Myślę, że zabawa spodobała się wielu uczniom, a nauczyciele opiekujący się uczniami nie musieli ich zbyt mocno upominać.
Klaudia Owczarek, VIIa


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

   11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapy świata. Do tego dnia społeczność uczniowska przygotowywała się od kilku dni. W czasie godzin wychowawczych wykonano kotyliony, za zajęciach muzyki przypomniano sobie pieśni patriotyczne a uczniowie klas 6 pod opieką wychowawców i p. Kamilli Banaszczyk przygotowywali uroczysty apel. W końcu w przeddzień święta - 10 listopada szkoła była gotowa na ucztowanie. Kotyliony i odświętne stroje królowały na korytarzach. Uczniowie z dumą prezentowali swój patriotyzm, przywiązanie do tego, ważnego dla wszystkich Polaków, święta. 

10.11.2017 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademię przygotowały klasy 6 pod opieką Pani N. Jezierskiej, Pani E. Kusal, Pani D. Kocoń i Pana A. Filipowskiego. Uczniowie klas 4-7 aktywnie uczestniczyli w apelu, śpiewając pieśni patriotyczne. Gościem specjalnym był przyjaciel naszej szkoły Pan Antoni Jadach - przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Anna Galicka, 7b

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Kamila Pudłowska, Agnieszka Gnysińska i Jakub Dobrowolski reprezentowali szkołę w uroczystościach miejskich, które odbyły się 11 listopada 2017 r. na Placu Jana Pawła II.


Dodatkowe informacje