FERIE 2019

FERIE ZIMOWE W SZKOLE

Ferie w szkole 2019 za nami!

https://doba.pl/dsw/artykul/ferie-w-szkole/24006/17

Dzień pierwszy

   Pierwszy semestr minął. Oceny wystawione i przyszedł czas na zasłużony wypoczynek. Tradycyjnie już w naszej szkole w pierwszym tygodniu ferii odbywają się zorganizowane zajęcia. Tym razem prowadzą je: P. Kamilla Banaszczyk i P. Bartłomiej Ciesielski. Na zajęcia uczęszczają uczniowie z klas 1-7. Oczywiście młodszych jest więcej. Pierwszego dnia poznaliśmy zasady zachowania się na zajęciach. Były zabawy integracyjne, bo mimo że chodzimy do jednej szkoły, to nie wszyscy się znamy. Chłopcy z P. Bartkiem rozegrali mecz piłki halowej. Nasi opiekunowie czytali nam piękną rosyjską baśń "Konik Garbusek". Była trochę długa, ale daliśmy radę jej wysłuchać. Następnie miał miejsce quiz dotyczący treści baśni. Chętnych do odpowiedzi było wielu. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielił Dacjan z klasy 3. Następnie wybraliśmy się do Parku Centralnego na plac zabaw. Istne szaleństwo. Maluchów wszędzie było pełno, wspinały się, skakały, ćwiczyły na napowietrznej siłowni. Parę osób zaliczyło przysłowiową "glebę", ale były dzielne i nie płakały. Zabawy w parku skończyły się długim czyszczeniem butów przed szkołą, bo niestety w naszym parku jest straszne błoto. Dzień zakończyliśmy wspólnymi zabawami w sali gimnastycznej.


Dzień drugi

   Dzisiaj był dzień sportu. Rozpoczęliśmy porządną rozgrzewką. Później były konkurencje indywidualne: skok w dal z miejsca, skoki na skakance, podbijanie piłeczki paletką, rzuty do kosza, strzały do bramki, rzuty do celu. Wyników jeszcze nie znamy, ale jutro na pewno się dowiemy, kto wygrał. Po śniadaniu przyszedł czas na wyścigi rzędów. Było ambitnie, a miejscami śmiesznie. Rywalizacja była wyrównana. Po zawodach miał miejsce konkurs plastyczny na ilustrację do baśni "Konik Garbusek". Wszyscy ambitnie zabrali się do rysowania. Powstały całkiem ładne obrazki. Chłopcy ponownie powędrowali do sali gimnastycznej w celu rozegrania kolejnego meczu piłki halowej. Dziewczęta wybrały gry planszowe, jednak później doszły do chłopców i wspólnie zagrali mecz w "dwa ognie".


Dzień trzeci

   Spotkaliśmy się, jak zawsze, w sali gimnastycznej. Nasi opiekunowie sprawdzili obecność, podzielili nas na dwie grupy i poinformowali o planie zajęć. P. Kamilla z uczniami klas 1 wybrała się do Galerii Fotografii, gdzie pracownicy Świdnickiego Ośrodka Kultury czytali dzieciom wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Słuchacze też brali czynny udział w recytacji: kichali w wierszu "Katar", ganili pomidora za jego zachowanie. Po powrocie do szkoły "maluchy" wykonały ilustracje do czytanych wierszy.  P. Bartek z uczniami klas 2-7 poszedł na basen przy Szkole Podstawowej nr 4. Uczestnicy ferii świetnie bawili się w wodzie. Jedni doskonalili umiejętność pływania, inni grali w piłkę wodną. Po powrocie do szkoły byli tak zmęczeni, że resztę czasu spędzili na oglądaniu filmu: "Mój brat niedźwiedź" i graniu w planszówki, a młodsza grupa chętnie się do nich przyłączyła.


Dzień czwarty

   Dzień rozpoczęliśmy meczami w "Dwa ognie". Następnie były zabawy piłkami doskonalące rzuty i celność. Po śniadaniu wybraliśmy się do Rynku. Tam podzieleni na 4 grupy szukaliśmy kamienic, których elementy mieliśmy na zdjęciach. Zabawa była wspaniała, a przy okazji zwróciliśmy uwagę, jak różnorodne i piękne są budynki okalające centrum naszego miasta. Następnie podziwialiśmy panoramę Świdnicy z wieży ratuszowej. Po powrocie do szkoły budowaliśmy z klocków, graliśmy w planszówki, oglądaliśmy film o Minionkach, a grupa bardziej wytrzymałych poszła grać w piłkę do sali gimnastycznej.

Dzień piąty

   Dzisiaj jest ostatni dzień naszych ferii w szkole. Zaczęliśmy od zajęć sportowych, następnie udaliśmy się do Muzeum Kupiectwa. Po wystawach oprowadzał nas pan przewodnik. Największym zainteresowaniem cieszyły się wagi. Wszyscy chcieli się ważyć. Młodsi pytali o dawną aptekę, sklep kolonialny, a gdy oglądali makietę dawnego miasta, próbowali znaleźć drogę do szkoły. Po wizycie w muzeum odbyła się druga część gry miejskiej. Dzisiaj detale do odszukania były trudniejsze.  Kolejny raz najlepsza okazała się grupa Bastiana. Po powrocie do szkoły odpoczywaliśmy, grając w gry zręcznościowe i bawiąc się. Pod koniec dnia nasi opiekunowie rozdali nam dyplomy i nagrody za konkursy, które odbyły się w trakcie ferii. Myślę, że czas spędzony w ostatnim tygodniu był udany. Nie nudziliśmy się, spędzaliśmy czas z rówieśnikami, poznaliśmy detale świdnickiego rynku. Było super.


Dodatkowe informacje