OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

Akcja „Uwolnij książkę” w tym roku nie odbędzie się, jednak można wziąć udział w bookcrossingowej zabawie, tyle że w wydaniu wirtualnym! 16 czerwca, z inicjatywy Fundacji Bookcrossing Polska, obchodzimy Święto Wolnych Książek. Łatwo możecie wziąć w nim udział. Wystarczy, że zrobicie zdjęcie lub nagracie filmik z Waszymi ulubionymi książkami w rolach głównych. Możecie także przeczytać fragment książki (podając tytuł oraz autora). Wszystkie posty z filmami oraz zdjęciami należy oznaczyć specjalnym hashtagiem #swietowolnychksiazek oraz #bookcrossing na Facebooku lub Instagramie do dnia 21 czerwca. Po zakończeniu obchodów, na stronie fundacji Bookcrossing Polska (www.bookcrossing.pl) opublikowane zostanie podsumowanie tegorocznego Święta Wolnych Książek. Niesamowicie byłoby, gdyby znalazły się w nim Wasze zdjęcia i filmiki. Do dzieła Kochani!

https://bookcrossing.pl/swieto-wolnych-ksiazek - wszystkie informacje na temat akcji, a także materiały do pobrania

ODDAWANIE PODRĘCZNIKÓW PRZEZ UCZNIÓW KLAS I-VIII

Od przyszłego tygodnia uczniowie będą oddawać podręczniki wg ustalonego harmonogramu. Od 8 czerwca uczniowie klas VIII będą oddawać podręczniki i inne książki wypożyczone z biblioteki.

8 czerwca (poniedziałek) w godz. 10.00-12.30 – oddają książki uczniowie klas 8a i 8b.

9 czerwca (wtorek) w godz. 10.00-12.30 – oddają książki uczniowie klasy 8c.

10 czerwca (środa) w godz. 10.00-12.30 – oddają książki uczniowie klasy 8d.

Uczniowie mają obowiązek oddać wszystkie książki i podręczniki wypożyczone z biblioteki.

Od 15 czerwca uczniowie klas II, III, V, VI będą oddawać podręczniki (bez własnych okładek) wg ustalonego harmonogramu. Pozostałe wypożyczone książki uczniowie oddadzą we wrześniu, kiedy odbierać będą podręczniki na nowy rok szkolny.

15 czerwca (poniedziałek) w godz. 10.00-12.30 – oddają podręczniki uczniowie klas 5a, 5b, 5c.

16 czerwca (wtorek) w godz. 10.00-12.30 – oddają podręczniki uczniowie klas 5d, 5e, 6b.

17 czerwca (środa) w godz. 10.00-12.30 – oddają podręczniki uczniowie klas 6c, 6d, 6e.

22 czerwca (poniedziałek) w godz. 10.00-12.30 – oddają podręczniki uczniowie klas 2a, 2b, 2c.

23 czerwca (wtorek) w godz. 10.00-12.30 – oddają podręczniki uczniowie klas 3a, 3b, 3c.

Uczniowie klas I, IV, VII zwrócą podręczniki we wrześniu, w związku z faktem, że ich podręczniki (po trzyletnim użytkowaniu) będą kasowane z księgozbioru.

DZIEŃ DZIECKA Z KSIĄŻKĄ - TYLKO W BAJECZNEJ BIBLIOTECE!

Kochani - dzisiaj Dzień Dziecka! My - pracownicy biblioteki - życzymy Wam cudownego dnia! A jeśli chcielibyście go spędzić z książką w bibliotece - kiedyś :), to tylko w fantastycznej!

Jak powinna wyglądać biblioteka dla dzieci? Jak ją sobie wyobrażacie? Dzisiaj architekci dokładają wszelkich starań, by biblioteki dla dzieci przypominały świat baśni, tajemniczy ogród lub ogromny plac zabaw. Poniżej znajdziecie zestawienie najpiękniejszych bibliotek dla dzieci na całym świecie! I wizyt tylko w takich bibliotekach Wam życzymy!

1. Oddział biblioteki dziecięcej, znajdujący się w piwnicy Biblioteki Narodowej w Singapurze. To pierwsza biblioteka dziecięca na świecie, która powstała wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu, w tym z 3000 plastikowych butelek.

2. Biblioteka Dziecięca w Muyinga (Burundi). Stanowi ona część szkoły dla dzieci niesłyszących. Powstała głównie dzięki materiałom pozyskiwanym lokalnie – drewnie, utwardzanym blokom ziemi oraz linom, dzięki którym powstał niesamowity, podwieszany hamak!

3. Dział dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Brentwood, Tennessee (USA)

4. Publiczna Biblioteka Dziecięca w Cerritos (Kalifornia, USA). To właśnie tutaj dzieci mogą podziwiać model Tyranozaura!

5. Muzeum i Biblioteka Książek Obrazkowych dla Dzieci w Iwaki (Japonia)

6. Biblioteka Centralna w Memphis (USA)

7. Biblioteka Centralna w Kansas City (USA)

8. Biblioteka dziecięca w zabytkowym magazynie w Monterrey (Meksyk)

9. Biblioteka Publiczna w Southfield (USA)

10. Biblioteka Szkoły Podstawowej w Bridge City (USA)

11. Dział dziecięcy Biblioteki Publicznej w Plainfield (USA)

12. Dział dziecięcy nowej Biblioteki w Kopenhadze (Dania)

13. Dział dziecięcy w Bibliotece Centralnej Swiss Cottage w Londynie (Wielka Brytania)

14. Dział dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Keller (USA)

15. Pokój dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Camarillo w Kalifornii (USA)

KONKURS "CZYTAM, BO LUBIĘ" ROZSTRZYGNIĘTY!

W maju rozstrzygnięty został konkurs "Czytam, bo lubię" zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy i adresowany do uczniów klas I-VIII. Wzięło w nim udział 17 przedstawicieli różnych klas. Prace uczniów były bardzo ciekawe i twórcze, dlatego trudne okazało się wyłonienie zwycięzców. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu i podziękować za chęć podzielenia się swoimi zainteresowaniami i poświęcenie czasu na pracę nieobowiązkową. Nagrody wręczymy uczniom, kiedy już bezpiecznie spotkamy się w szkole.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „CZYTAM, BO LUBIĘ”
KLASY 1-3

Jakub Sz. (1c)

Iga P. (3c)

Aleksander J. (2a)

Szymon Z. (3b)

Joanna O. (1c)

Robert G. (1c)

KLASY 4-8

Daria K. (8a)

Lilianna K. (8a)

Hania M. (5a)

Marysia L. (4b)

Weronika P. (7a)

Ewa S. (5e)

Natasza P. (5c)

Maja S. (5e)

Martyna S. (8a)

Nina Z. (5a)

Maksymilian J. (5c)

BEZPIECZNY INTERNET

Drodzy Uczniowie, z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzacie w sieci. Większości z Was nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W poniższej prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa. Zapraszamy!

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI