MÓJ SMARTFON, MÓJ MAŁY ŚWIAT - KLIKAM Z GŁOWĄ

4 kwietnia 2018 r. odbyło się pierwsze z kilku zaplanowanych spotkań w ramach kampanii „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”.

Poprowadzili je przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej, p. Ewa Czyrnek i p. Wojciech Jakubowski. Celem tych zajęć jest promocja bezpieczeństwa dzieci w sieci oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń.
Dzieci z naszej szkoły wykazały się wielkim zaangażowaniem i dużą aktywnością na tych zajęciach. Obejrzały film animowany pt."Klikam z głową", z którego dowiedziały się, jak bezpiecznie korzystać z dostępu do internetu. Wiedzą już, jak używać smartfonów, że nie każdy w sieci jest przyjacielem i że nie należy podawać w sieci swoich danych osobowych. W trakcie rozmowy z dziećmi okazało się także, że mają one już wiele doświadczeń związanych ze światem wirtualnym i chętnie się nimi dzielą. Znają się na najnowszych grach, aplikacjach i modelach telefonów. Często jednak nie zdają sobie sprawy z wielu zagrożeń internetowych i swobodnie ściągają gry, wysyłają drogie smsy lub mają dostęp do treści nieodpowiednich dla ich wieku. To potwierdza, że bardzo potrzebne jest organizowanie w szkole podobnych spotkań, poświęcanie czasu na edukację dzieci oraz pomoc dorosłym w świadomym prowadzeniu najmłodszych po wirtualnym świecie.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały dyplomy i naklejki. Mogły również pobawić się starymi, stacjonarnymi telefonami.