PODSUMOWANIE TYGODNIA PROMOCJI ZDROWIA

W dniach od 10–14 grudnia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem "Z kulturą przy stole". Wszyscy wiemy, jak bardzo ważne jest to, co jemy, ale również, w jaki sposób należy spożywać posiłki. Na godzinach wychowawczych wszyscy uczniowie obejrzeli 4 filmy Stowarzyszenia Slow Food Warszawa "Z kulturą przy stole", "Mózgowe jedzenie", "Jestem tym, co jem" oraz "Jak kupować jedzenie"?  Po obejrzeniu filmów na lekcjach odbyły się krótkie dyskusje i pogadanki. Dodatkowo dzieci wykonywały prace plastyczne do powyższych tytułów. Najładniejsze plakaty ozdobiły korytarze szkolne. Na długich przerwach w gabinecie Pani Pielęgniarki można było sprawdzić swoją wagę i wzrost. Dużą popularnością cieszyły się wśród uczniów owocowe herbatki, których wydano aż 300 porcji. Uczniowie bardzo lubią aktywnie spędzać czas, dlatego codziennie na długich przerwach otwarta była sala gimnastyczna, gdzie pod opieką nauczycieli w-f mogli podnosić swoją sprawność fizyczną, a na lekcjach w-fu odbyły się rozgrywki sportowe między klasami.  Po południu w czwartek rozegrano turniej „Deble rodzinne w tenisie stołowym”. Dużą popularnością cieszyły się przerwy śródlekcyjne, czyli pokaz ćwiczeń oraz poprawnego oddychania, które mają pomagać w nauce. Na lekcjach matematyki odbyły się krótkie pogadanki o BMI oraz sposobie obliczania, na lekcjach chemii rozmawiano o dodatkach do żywności oraz o potrzebie czytania etykiet na opakowaniach z żywnością. Odbył się również konkurs o zdrowiu. Uczennice klas ósmych uczestniczyły w spotkaniu z Panią z Sanepidu "O szkodliwości palenia papierosów". Uczniowie z klas młodszych na długiej przerwie bawili się w auli przy muzyce, w świetlicy miała miejsce pogadanka na temat zasad kulturalnego zachowania się przy stole podczas posiłków oraz pokaz pięknie nakrytego stołu. Dzieci przedstawiały krótkie scenki. Natomiast uczennice z klasy 6c: Maria Bomba, Karolina Sajdak oraz Ola Gawrońska dzieliły się wiedzą z młodszymi uczniami o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Dziewczynki w międzyszkolnym konkursie udzielania pomocy "Umiemy pomagać" zajęły III miejsce w Świdnicy. Mamy nadzieję, że Tydzień Promocji Zdrowia utkwił w pamięci uczniom, a wiedzę zdobytą zastosują w codziennym życiu.