Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość.

Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja Kuriera Polskiego, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci "Jacek i Agatka", gdzie pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać jakieś odznaczenie od dzieci. Dziennikarze uznali, że to może być inicjatywa samych dzieci, żeby nagradzać dobrą pracę dorosłych, więc ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia.

W 1990 roku nasza szkoła zrezygnowała z imienia swojej dotychczasowej patronki Hanki Sawickiej i w roku 2004 przyjęła imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz – Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Projekt, z ponad 44 tysięcy innych, wybrało jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego, który dopracował go do znanej formy. Znak graficzny i nazwa "Order Uśmiechu" jest znakiem zastrzeżonym, do którego wyłączne prawa autorskie posiada Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.
Odznaczenie w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie, której sekretariat znajduje się w Świdnicy. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.
Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". Order przyznawany jest dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Historycznie było to pierwszego dnia wiosny i ostatniego dnia lata. Kawalerami Orderu Uśmiechu jest obecnie 915 osób z przeszło 45 krajów świata.
Prawo do używania tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu mają jedynie osoby, którym go wręczono zgodnie z ceremoniałem. W wyjątkowych przypadkach Kanclerz Kapituły może wyrazić zgodę na odstąpienie od tradycyjnego ceremoniału, co miało miejsce w przypadku Papieża Jana Pawła II, Krystyny Feldman (Order przekazano pośmiertnie) i króla Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud.

Do grona szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu należy m.in.:

Szkoła Podstawowa w Łukomiu (województwo wielkopolskie),

Szkoła Podstawowa w Kobylnicy (gmina Swarzędz, powiat poznański, województwo wielkopolskie),

Zespół Szkolno Przedszkolny nr 4 w Rybniku (województwo śląskie),

Publiczna Szkoła Podstawowa w Śremie (gmina Śrem, powiat śremski, województwo wielkopolskie),

Szkoła Podstawowa w Józefinie (gmina Żabia Wola, powiat grodziski, województwo mazowieckie),

Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie (gmina Głogów, powiat głogowski, województwo dolnośląskie),

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu (gmina Przasnysz, powiat przasnyski, województwo mazowieckie).

Prezentacje multimedialne uczniów:

KAMILA PUDŁOWSKA