NIECODZIENNE SPOTKANIE Z TRIATLONISTĄ

7 listopada 2018 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Dominikowskim, który jest triatlonistą. Uczniowie klas 3A, 3C i 2B z zapartym tchem słuchali opowieści taty Cypriana o tej nieco mniej znanej dyscyplinie sportu. Warto wiedzieć, że stała się ona dyscypliną olimpijską dopiero od 2000r. (Igrzyska w Sydney). Cóż to jest ten triatlon? Jest to trójbój, który składa się z kombinacji pływania, jazdy na rowerze i biegania. Trójbój może się odbywać na kilku różnych dystansach, ale najtrudniejszy jest na pewno dystans zwany Ironman, w którym uczestnik ma za zadanie przepłynąć 3,8 km, pokonać na rowerze 180 km, a potem jeszcze zachować siły, aby przebiec maraton, czyli 42,2 km. Pan Dominikowski tego dokonał! W nagrodę, oprócz zwyczajowych trofeów (medal, puchar), zawodnicy otrzymują ciężką cegłę. Właśnie taką cegłę pokazał nam tata Cypriana.

Nasz gość pokazał swój sportowy sprzęt - kask i piękny "rasowy" rower, na którym zawodnik jedzie w pochylonej, aerodynamicznej pozycji. Dzieci miały też okazję zobaczyć kombinezon chroniący sportowca przed utratą ciepła w zimnej wodzie.

Na zakończenie spotkania odbyły się mini zawody w szybkim zakładaniu sprzętu sportowego - kasku i numeru startowego. Należy tutaj zaznaczyć, że czas końcowy triatlonu obejmuje nie tylko pokonanie dystansów, ale i czas przeznaczony na zmianę stroju oraz sprzętu. Więc może warto od dzisiaj ćwiczyć szybkie ubieranie się i pakowanie tornistra? :)

Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi za wizytę w szkole. Dzięki niemu będziemy więcej wiedzieć o triatlonie. Życzymy Panu dalszych sukcesów!