"TO I OWO O MYDLE, PIANIE I NAPIĘCIU POWIERZCHNIOWYM"

14 czerwca 2018r. dzieci z klasy 1A i 5B po raz kolejny spotkały się z magicznym światem chemii. Tym razem Pani dr Urszula Laska wyjaśniła dzieciom, jaką rolę odgrywają detergenty  w naszym życiu codziennym. Uczniowie nauczyli się rozróżniać kosmetyki od środków chemicznych przeznaczonych do utrzymania czystości. Mogli zobaczyć, na czym polega zjawisko usuwania brudu podczas procesu mycia i prania oraz dowiedzieli się, jak tworzy się piana. Mama Karola i Mai dokładnie objaśniła, co kryje się pod pojęciem  "napięcie powierzchniowe". Uczestnicy wykładu mieli okazję przekonać się, dlaczego olej nie miesza się z wodą, czy bańka mydlana musi być okrągła i jak woda zaprzecza prawu grawitacji. Dzieci przekonały się również, jak powstaje "bąbelkowy obraz" i "bąbelkowa lampa-lawa".

Wszyscy bardzo dziękujemy za wspaniałą przygodę z chemią.