ÓSEMKA NA ZLOCIE SZKÓŁ IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W HUCIE

W dniach 18 – 20 maja 2018 odbył się w Lipsku i w Hucie XIV Zlot Szkół i Placówek imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. W uroczystości uczestniczył Pan Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, jednocześnie Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Na zaproszenie dyrektora, nauczycieli oraz uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie na Zlot przybyli przedstawiciele 19 placówek z całej Polski oraz Kawalerowie Orderu Uśmiechu: m.in. bp Antoni Długosz, prof. Alicja Chybicka, Ryszard Kiełek, Henryka Krzywonos-Strycharska, ks. Piotr Sadkiewicz, Jerzy Owsiak, Marian Osuch, Dorota Zawadzka, Marian Woronin, Dorota Piątkowska, Jan Wojdak, Czesława Waligóra, Stanisław Uziel, i Edmund Sawicki.

Po Mszy Św. w Kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Lipsku, której przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Zlotu.

W Lipskim Centrum Kultury program artystyczny zaprezentowały poszczególne szkoły i placówki. Rzecznik Praw Dziecka udekorował  Odznaką Honorową Za Zasługi Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI – osoby indywidualne oraz szczególnie zasłużone placówki.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka otrzymali: Tadeusz Kosiński – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie, Tomasz Sadowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Osieku, Iwona Paszkiewicz – prezes Fundacji FollowMe, Bożena Węglarz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie, Szkoła Podstawowa w Łukomiu, Szkoła Podstawowa w Osiecznicy, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Skorogoszczy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Śremie, Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hucie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie.

Następna część zlotu odbyła się w ośrodku w Hucie, gdzie Rzecznik Praw Dziecka wraz z Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendlerowej, dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Tadeuszem Kosińskim odsłonił tablicę poświęconą Irenie Sendlerowej.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy nastał czas na spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, a następnie rozmowy z przybyłymi na Zlot Kawalerami Orderu Uśmiechu. Pierwszy dzień Zlotu zakończył program „Pogodny wieczór”, czyli atrakcje artystyczno-kulturalne na terenie ośrodka.

Sobotnie przedpołudnie uczniowie i podopieczni szkół i placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu spędzili w Parku Jurajskim w Bałtowie, natomiast później odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską – autorką książki „Nigdy tego nie zapomnę” o papieżu Franciszku.

Podczas Zlotu rodzina Kawalerów Orderu Uśmiechu powiększyła się o nowego Kawalera – Jerzego Owsiaka, dyrygenta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, któremu Order przypiął 8-letni Michał z Huty. Pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu za pomocą czerwonej róży dokonali przedstawiciele trzech państw: Kanclerz Marek Michalak po polsku, a formułę pasowania powtórzyli po hebrajsku Batia Gilad z Izraela, a po arabsku Adil Abdel Aati z Sudanu.