PIERNIKOWY ZAWRÓT GŁOWY W KLASIE 7A

PIERNIKOWY ZAWRÓT GŁOWY W KLASIE 7A

   Jaka jest historia pierników?  Jakich składników używano do ich pieczenia? Kto zajmował się wyrobem pierników w okresie średniowiecza? Na te i inne pytania uczniowie klasy VII a usłyszeli odpowiedzi  w czasie warsztatów piernikarskich, na które wybrali się razem z wychowawczynią do Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniu 12 grudnia 2017 r.
Prowadząca zajęcia, pani Karolina Klimek, na co dzień pracująca w Piernikarni Śląskiej w Niemczy,  wprowadziła uczestników w świat tych zadziwiająco smacznych wypieków. Uczniowie poznali historię pierników, dowiedzieli się, że były one wytwarzane już w okresie średniowiecza i wtedy miały  bardziej pikantny smak, a jedli je głównie zamożni mieszczanie i szlachta, ponieważ nie były tanie. Dowiedzieli się też o piernikach figuralnych, przygotowywanych w specjalnych formach. Każda z nich miała inny przekaz, który doskonale rozumieli żyjący ówcześnie ludzie, np. kogut symbolizował bogactwo.
W dalszej części uczestnicy otrzymali ciasto i samodzielnie oraz z wielkim zaangażowaniem przygotowywali własne pierniki. Używali do tego specjalnych drewnianych form. Czas oczekiwania na gotowe wypieki wypełniła prezentacja multimedialna na temat historii piernikarstwa na Śląsku.
Wreszcie nadszedł moment, kiedy pierniki zostały wyjęte z piekarnika. Uczniowie otrzymali swoje smakołyki i niewielu znalazło się takich, którzy byli w stanie choć chwilę poczekać z ich konsumpcją, ponieważ gotowe wypieki były wyśmienite, a dookoła unosił się niezwykły korzenno – miodowy aromat, skutecznie zaostrzający apetyty obecnych…
Warsztaty okazały się niezwykłą podróżą do krainy zmysłów, a także do odległych czasów, kiedy Śląsk słynął z wypiekania kilkudziesięciu gatunków pierników.

Dodatkowe informacje