WARSZTATY CHEMICZNE NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM

30. 11. 2017 r.  grupa uczniów z klas VII, która  chętnie poszerza swoje zainteresowania naukami ścisłymi, uczestniczyła w cyklicznych warsztatach chemicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestnicy zajęć mieli możliwość rozwijać swoje zainteresowania poprzez indywidualne wykonywanie doświadczeń chemicznych w laboratorium. Byli również obserwatorami pokazów wykonywanych przez pracowników uczelni. Zostali podzieleni na dwie grupy.

Doświadczenia, które zostały wykonywane  przez uczniów grupy I to :

- rozdzielanie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych poprzez wykorzystanie różnych metod takich jak: sączenie, ekstrakcja, destylacja, chromatografia.

Doświadczenia  wykonywane przez uczniów grupy II  to :

- zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna.

Z relacji uczniów wynika, że zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Było to dla nich nowe doświadczenie naukowe, ponieważ po raz pierwszy mieli możliwość poczuć się jak prawdziwy chemik w laboratorium, używając szkła i sprzętu laboratoryjnego oraz różnych odczynników chemicznych. Prawdziwą frajdą był również strój chemika, czyli fartuch, okulary, rękawiczki.

Myślę, że każdy uczeń wyniósł z zajęć laboratoryjnych nowe doświadczenie i miał możliwość poszerzać swoje pasje naukowe.