APEL Z OKAZJI 99. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

APEL Z OKAZJI 99. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

   W piątek, 10 listopada 2017 r., uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w lekcji współczesnego patriotyzmu. Brali bowiem udział w zorganizowanym przez klasy szóste apelu z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie tej akademii mamy możliwość przeżyć szkolną lekcję współczesnego patriotyzmu. Często słyszymy słowa: Polska, ojczyzna, jesteśmy Polakami. Na co dzień nie często myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. W przeszłości nie zawsze tak było. Polacy musieli bronić swojej wolności i godności. Bywało, że ryzykowali życiem. Tymi słowami przywitała wszystkich Ania Miłkowska z kl. 6b. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisanej sercem. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły dzisiejszą radość. Kolorem swych wspomnień zabarwiły teraźniejszość. Odsłoniły słońce z chmur. Sprawiły, że Polska znów stała się Polską – dodała Agnieszka Gnysińska z kl. 6d.
Uroczystość miała na celu m.in. kształtowanie postawy patriotycznej oraz upamiętnienie ważnych dla Rzeczypospolitej wydarzeń historycznych. Pozostałe cele obejmowały: rozwijanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny, uwrażliwienie na piękno pieśni patriotycznej (dziękujemy chórowi szkolnemu za uświetnienie akademii) oraz wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas uroczystości szkolnych.
Okolicznościową oprawę plastyczną przygotowały panie pracujące w świetlicy szkolnej oraz nauczycielka plastyki.

 

 

   Patriotyzm jest dla mnie bardzo ważnym aspektem życia. Moim zdaniem  patriotyzm można pokazać, na przykład uczestnicząc w apelach dotyczących naszych narodowych świąt lub pamiętać o tych, którzy oddali za naszą ojczyznę życie. Patriotyzm można również okazywać, obchodząc święta narodowe i wywieszając wtedy flagę Polski.
Ola Skowera, kl. 6d

   W dzisiejszych czasach bycie patriotą według mnie wymaga raczej dbania o dobre imię ojczystego kraju i rozsławiania jego zalet, a nie jak to było kiedyś, chwytania za broń i walczenia o wolność swojej ojczyzny.
   Uważam, że jestem patriotą, ponieważ kocham swój kraj, miejsce urodzenia i wychowania. Bardzo ważna jest dla mnie moja ojczysta ziemia. Na co dzień używam w mowie i piśmie ojczystego języka polskiego, uczę się historii swojego kraju, poznaję polską literaturę i poezję, mam poszanowanie do symboli narodowych, obchodzę święta państwowe. Zawsze w wielkim skupieniu i z godnością śpiewam hymn narodowy. W wolnych chwilach wraz z rodziną zwiedzam różne zakątki Polski. W dniach ważnych dla kraju w moim domu wywieszana jest flaga państwowa. Czuję silną więź ze swoim krajem (narodem), jego tradycjami i kulturą.
   Bardzo ważną rolę w rozwoju mojego patriotyzmu pełni szkoła. To w niej poznaję zasady moralne i wartości kształtujące mój patriotyzm. Zawsze biorę czynny udział w różnego rodzaju akcjach i zbiórkach organizowanych przez szkołę dla naszych rodaków.
   Kiedy wyjeżdżam poza granice kraju, wtedy dbam o dobre imię mojej Ojczyzny. Opowiadam nowo poznanym kolegom o Polsce oraz panujących w niej zwyczajach, tradycjach i świętach. W mojej ojczyźnie chciałbym realizować swoje plany życiowe i marzenia.
Patriotyzm powinien być bardzo ważną sprawą w życiu każdego człowieka a patriotą może być każdy z nas niezależnie od wieku.
Jakub Piotrowski, kl. 6c

Dodatkowe informacje