SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY 6C Z PRZEDSTAWICIELAMI TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW LWOWA I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH

W czwartek, 2 listopada 2017 r. , uczniowie klasy 6c gościli na godzinie wychowawczej przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, z którym współpracuje nasza społeczność szkolna. Podczas spotkania Pan Karol Liwirski – Przyjaciel Szkoły – opowiedział o swoim dzieciństwie we Lwowie oraz o swojej długiej drodze na Dolny Śląsk, na którym zamieszkał w wyniku historycznej zawieruchy. Zwrócił również uwagę na fakt, jak ważne jest, aby młode pokolenie Polaków pamiętało i znało historię naszej ojczyzny. Natomiast prezes Towarzystwa – pan Antoni Jadach – podziękował uczniom 6c za wsparcie akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i zbiórkę zniczy; wskazał, na które polskie nekropolie na Wschodzie zostaną one zawiezione. Opowiedział też dzieciom o ostatniej wizycie przedstawicieli Towarzystwa we Lwowie (przypomnijmy, że udział w niej brali także uczniowie naszej szkoły), zaprezentował zdjęcia z Polakami mieszkającymi w odwiedzanych miejscowościach: Przemyślany i Świrz; opowiedział uczniom o tym, jak bardzo różni się ich sytuacja edukacyjna od sytuacji rówieśników za wschodnią granicą. Spotkanie to dostarczyło zebranym wielu wzruszeń. Stanowiło żywą lekcję historii i współczesnego patriotyzmu. Pod koniec lekcji przedstawiciele klasy podziękowali gościom za przybycie, a do słów podziękowania uczniowie dołączyli gromkie brawa.