KLASA VIC WSPIERA AKCJĘ "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA"

UCZNIOWIE KLASY VIC WSPIERAJĄ AKCJĘ "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA"

W czwartek, 19 października 2017 r., naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, którzy spotkali się z uczniami kl. 6c. Młodzi patrioci przekazali gościom białe i czerwone znicze, które zebrali w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Przypomnijmy, że jej celem jest zbiórka zniczy przeznaczonych na kresowe cmentarze, na których spoczywają nasi rodacy. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło właśnie na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pomoc. Ósemkowicze po raz kolejny zaangażowali się w sprawy społeczne, pokazując chęć niesienia pomocy i gotowość do podejmowania działań. Uczniowie klasy 6c wspólnie z podopiecznymi wychowawczyni świetlicy – Pani Krzysztofy Solak oraz podopiecznymi Pani Agnieszki Dembiczak zebrali sześć kartonów zniczy. Zapłoną one na narodowych nekropoliach w powiecie przemyślańskim oraz w miejscowości Świerz.

W naszej szkole co roku odbywa się akcja charytatywna pod tytułem „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Polega ona na zbieraniu zniczy w polskich barwach narodowych i zawożeniu ich na groby naszych braci. Teraz na Ukrainie nikt nie zwraca uwagi na groby naszych rodaków, więc my powinniśmy o nich pamiętać. Ta akcja powstała po to, aby przypomnieć sobie o zmarłych Polakach i zagłębić się w ich wywołującą podziw historię.
Karolina Kuriata, kl. 6c

W naszej szkole odbywała się zbiórka zniczy, które zostaną przewiezione na Ukrainę na polskie groby. Zbiórka ta jest bardzo ważna, gdyż groby polskie są zaniedbane i nikt o nich nie pamięta. Znicze te mają symbolizować naszą pamięć o rodakach. My, jako młodzi patrioci, powinniśmy wspierać takie akcje, by mogiły pradziadów nie odeszły w zapomnienie.
Oliwia Raczyńska, kl. 6c