APEL Z OKAZJI 98. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W czwartek, 10 listopada 2016 r., uczniowie klas IV-VI mieli możliwość przeżyć lekcję współczesnego patriotyzmu. Uczestniczyli oni bowiem w zorganizowanym przez klasy piąte apelu z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Pani Eugenia Szkodzińska oraz Pan Karol Liwirski - Przyjaciel Szkoły.

Mówimy: ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, braterstwo, poświęcenie, hołd.... Cóż znaczą dziś te słowa? Nadszedł nowy wiek. Zmienia się świat, Europa i Polska. Mamy szansę żyć w nowych, lepszych czasach. Czujemy na sobie odpowiedzialność za losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. Dziś, dzięki naszym przodkom, możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Tymi słowami przywitała wszystkich Martyna Mieszkalska z kl. 5b.

Uroczystość miała na celu m.in. kształtowanie postawy patriotycznej oraz upamiętnienie ważnych dla Rzeczypospolitej wydarzeń historycznych. Pozostałe cele obejmowały: rozwijanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny, uwrażliwienie na piękno pieśni patriotycznej (dziękujemy chórowi szkolnemu za uświetnienie akademii) oraz wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas uroczystości szkolnych.

Okolicznościową oprawę plastyczną przygotowały panie pracujące w świetlicy szkolnej.

Uczestniczyłam w apelu jako recytatorka wiersza. Bardzo się cieszę, że mogę uczcić to wyjątkowe święto, „dzieląc się z innymi” moim patriotyzmem. Moje uczucia związane z apelem i Dniem Niepodległości są bardzo miłe, towarzyszy mi duma, radość, szczęście.
Kamila Pudłowska, kl. 5d

Czułam się szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu w mojej szkole.
Hanna Janiszewska, kl. 5c

Jako jedna z prowadzących apel z okazji Dnia Niepodległości czuję ogromną dumę, że mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Myślę, że to duża odpowiedzialność. Wiem, że wszyscy, którzy byli na apelu, znają historię odzyskania przez Polskę niepodległości, więc bardzo się cieszę, że miałam zaszczyt o niej mówić.
Oliwia Raczyńska, kl. 5c